POSTNÍ ALMUŽNA - DOBROVOLNÁ DUCHOVNÍ FORMACE

21.03.2011 14:45

Postní dobu pro věřící v roce 2011 opět obohatí možnost návratu k starobylé postní tradici – almužně. Tato dobrovolná duchovní formace věřících se  se koná od roku 2009 z pověření z pověření České biskupské konference.

Peníze za požitky, které si lidé během postu odřekli, mohou vložit do tzv. postniček. Tyto prostředky poté  církev prostřednictvím Charity použije na pomoc potřebným. Podstatou je, že člověk do malé papírové schránky vloží obnos přibližně ve výši ceny požitku, který si odřekl.

Letos se tato akce uskuteční v době od 9. března do 24. dubna 2011. Ke konci postní doby věřící donesou svoji almužnu ve schránkách zpět do kostela, kde ji odevzdají. Sběr schránek proběhne až o 2. neděli velikonoční (1. května 2011).

Letos (2011) jde o již o třetí ročník této akce, která se v roce 2009 uskutečnila pouze v brněnské a olomoucké diecézi (na území obou diecézí činila almužna více než 3,4 miliony korun).

Biskupové Čech, Moravy a Slezska tuto akci podpořili na svém loňském plenárním zasedání, konaném ve dnech 19.-20. ledna 2010.

www.postnialmuzna.cz